Loading...

SAĞLIĞINIZ HAKKINDA

Aort Anevrizmalarının Tedavisinde Açık Cerrahiye Alternatif Yöntem
Anasayfa / Makaleler / Makale Detay

Koroner arter hastalıklarının tedavisinde üç temel seçenek söz konusudur.

1. İlaç tedavisi,

2. Koroner balon ve stent işlemleri,

3. Koroner bypass ameliyatı.

Öncelikle şunu  belirtmek isterim ki, bu tedavi seçenekleri her hastaya özgü ve o hastanın şartlarına göre uygulama farklılıkları gösterebilmektedir.

İlaçlar koroner arter hastalıklarında önemlidir. Eğer koroner arter darlığı kan akışının önünde önemli bir engel oluşturmuyorsa hastanın ilaçla tedavisi tercih edilmelidir. İlaç tedavisinde beş temel hedef vardır. Bunlar;

  • kanın kolay pıhtılaşmasının engellenmesi,
  • koroner damarlarda genişlemeye yardımcı olunması,
  • yüksek kan basıncı ile mücadele,
  • kalbin işinin azaltılması ve
  • kandaki yağ seviyesinin düşürülmesidir. 

Eğer koroner damarlardaki darlık belli bir oranın üzerine çıkar ve kalp kasının beslenmesinde olumsuzluk yaratmaya başlarsa, bu darlığın ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunun için de günümüzde iki yöntem öne çıkmış durumdadır. Bunlar stent uygulamaları ve koroner bypass ameliyatlarıdır.

Hangi hastaya stent uygulanacağı, hangi hastaya koroner bypass ameliyatı yapılacağı uluslar arası bilimsel uygulama klavuzlarında belirtilmişse de, tedavi şekli seçilirken her hasta için ; hastalığın o hastaya özel olarak yorunlanması, eşlik eden hastalıklar, hastanın fiziksel kapasitesi, yaşı gibi bir çok unsurun göz önüne alınarak karar verilmesi en sağlıklı yöntemdir. Bu konuda kardiyolog ve kalp cerrahlarının birlikte hastanın durumunu değerlendirip karar vermesi en doğru uygulama olacaktır.

Stent uygulamaları (PTCA):

Koroner bypass ameliyatı:

 

 

(0 Yorum)

Yorum Bırakabilirsiniz