Loading...

SAĞLIĞINIZ HAKKINDA

Aort Anevrizmalarının Tedavisinde Açık Cerrahiye Alternatif Yöntem
Anasayfa / Makaleler / Makale Detay

  1. Klasik yöntem ile yapılan ameliyatlarda; göğüsün ön kısmında, orta hatta, dikey bir ameliyat kesisi mevcuttur. Bu kesi, cerraha son derece rahat bir görüş alanı sağlamaktadır. Her türlü kalp ameliyatı için yaklaşım sağlaması açısından da en fazla tercih edilen kesi şeklidir.

            
          Klasik  kesi (Median Sternetomi)   

                              

  1. Küçük kesi, şekilde de görüldüğü gibi, göğüs kafesinin sağ veya sol yanından, kaburgalar arasından, kalbe ulaşmak için kullanılan bir ameliyat tekniğidir. Kesinin küçük olması, özellikle kozmetik açıdan avantaj sağlar. Ancak görüş alanı kısıtlı ve ulaşılabilecek kalp alanları sınırlıdır

                
                  Küçük kesi (Mini torakatomi)

 

  1. Robotik cerrahide uygulama tamamen farklıdır. Bu yöntemde cerrah hastadan uzaktadır. Aynı alanda veya  bir başka odada bulunabilir. Cerrah; hastaya küçük kesilereden  yerleştirilen özel cerrahi aletlere,  bir monitörde görüntülenen ameliyat bölgesini izleyerek, bir  “joystick” ile kumanda etmektedir. Bu yöntemde hastadaki kesiler yalnızca giriş deliği şeklinde olup,  çok küçüktür. Robotik cerrahi, bilinen klasik yöntemlerin tamamen dışında bir görüntüleme ve uygulama tekniğidir. Özel bir alt yapı ve eğitim gerekmektedir.

           

          
         Robotik Cerrahi

 

(0 Yorum)

Yorum Bırakabilirsiniz