Loading...

SAĞLIĞINIZ HAKKINDA

Aort Anevrizmalarının Tedavisinde Açık Cerrahiye Alternatif Yöntem
Anasayfa / Makaleler / Makale Detay

ÇALIŞAN KALPTE AMELİYAT HANGİ HASTALARDA YAPILABİLİR?

1951 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kalp akciğer makinasının kullanımı kalp cerrahisinde yeni bir dönenim başlangıcı olmuştur. Bu sayede, bir çok kalp hastasının, ameliyat edilememesi nedeniyle, kaderlerine terk edildiği çaresizlikten, çok karmaşık hastalıkların ameliyat edilebildiği bir  aşamaya gelinmiştir. Açık kalp ameliyatı olarak adlandırılan yöntem temelde kalp –akciğer makinasının kullaması esasına dayanmaktadır.

Açık kalp ameliyatlarında kalbin ve akciğerlerin görevini kalp-akciğer makinası üstlenmektedir. Bu cihazı ameliyatta kullanabilmek için özel bazı borular (kanüller) yardımıyla ana toplardamarlardan bu cihaza alınan hastanın kanı, oksijenden zengin hale getirilmekte ve daha sonra da yine kanüller yoluyla hastaya pompalanmaktadır. Böylece cerraha kalbin içindeki bir çok  hastalığın tedavisi için hareketsiz ve kansız bir ortam sağlanmaktadır.

Özellikle doğumsal ve kalp kapak hastalıklarının cerrahisinde açık kalp ameliyat yöntemi halen altın standarttır. Koroner bypass ameliyatlarının bir kısmında açık kalp cerrahisi yönetimi gerekmiyor olsa da, kalbin içine müdahale edilmesi  gerekli olan bir çok hastalıkta, kalp-akciğer makinası önemini korumaktadır.

1951 yılından bu yana kalp-akciğer makinası teknolojisi ve dolayısıyla açık kalp ameliyatı yöntemi çok olumlu aşamalar geçirse de halen fizyolojik olmayan bir uygulama oluşundan kaynaklanan bazı riskler taşımaktadır. Ancak bu yöntem için özelleşmiş teknik kadro ve iyi bir ekip çalışması ile bir çok kalp cerrahisi merkezi bu olumsuzlukları en alt düzeye çekmeyi başarmıştır.


Kalp-Akciğer Makinası (Ekstrakorporeal (vücut dışı) dolaşımı sağlayan cihaz)


Çalışan kalpte koroner bypass ameliyatı için kullanılan, kalp kasının lokal olarak harereketsizliğini sağlayan, stabilizatörün uygulanması.

 

(0 Yorum)

Yorum Bırakabilirsiniz